Döner kapı, tasarımları gereği mekandaki sıcak havayı koruyarak, dışarıdaki soğuk havanın içeriye girmesine engel olur. Bu sayede hem enerji hem ısı tasarrufu sağlanmış olur. Diğer kapılar açıldıkları anda sıcak ve soğuk hava sirkülasyona girerek ortamın ısısını bozar. Ancak döner kapı modellerinde, bu sirkülasyonu en aza indirger ve ortamın sıcaklığını dengeler. Bu sebeple büyük ve kalabalık binalarda sıkça kullanılmaktadır. 

Döner kapı sistemi, iki yana açılan kapılara göre enerji tasarrufu daha fazladır. Dışarıda bulunan gürültü, kötü koku ve gazların iç mekâna girmesini de önler. Tüm bu detaylar döner kapı sistemleri kullanım oranını, büyük ölçüde arttırmış ve arttırmaya da devam eder. 

Teknolojinin de gelişmesiyle beraber döner kapı sistemi, bir canlı veya obje yaklaştığında bunu algılar ve otomatik bir şekilde dönmeye başlar. En sonunda bir tam tur dönerek kişinin hem girişini hem de çıkışını yapar. 

Geçi esnasından döner kapı sistemi, kişiyi algılamasını sağlayan sensör sistemi varıdır. Bu sensörler sayesinde dönme işlemi de gerçekleşerek kapı açılır. Kızılötesi ışınlardan oluşan bir perde mekanizması mevcuttur. Bir kişi kızıl ötesi alanına girdiği anda, devreye girerek kapı kanatlarının dönmesi sağlanır. Kızılötesi ışınlar kişi geçtiğinde ışın perdesini keser ve döner kapı hareket eder. Tasarım şeklinden dolayı ısı koruma avantajı sunar.

Döner Kapı Kullanım Alanları 

Döner kapı kullanım alanları, birçok alanda tercih edilir ve insanlara kolaylık sağlaması için kullanılır. Günümüz şartlarında, daha pek çok sektörde döner kapı sistemi yer alacaktır. Alışveriş merkezleri, hastaneler, oteller, marketler, eğitim binaları, bakalar, fuarlar, kamu binaları, iş merkezleri ve plazalarda çoğunlukla döner kapı sistemi kullanılmaktadır

Günlük yaşamda büyük çoğunluğunu kaplayan ve bu alanlar çoğalıp geliştikçe bu kapıların kullanım ihtiyacı da bir o kadar artacaktır. Dekorasyona estetik görünüm katarak içerden ve dışarıdan elit görünür. Motorları bakımından ihtiyaç duymayan bir koruma özelliğine sahiptir. Ve oldukça sessiz çalışmaktadır. Engelli vatandaşlar açısından bakıldığında sorunsuz bir kolaylık sağlar ve güvenli bir geçiş sunar.

Döner Kapı Çeşitleri

Döner kapı çeşitleri, tourniket standart otomatik ve manuel diner kapı, crystal tourniket otomatik ve manuel cam döner kapılar, tournex yüksek kapasiteli ortası vitrinli döner kapılar, duotour yüksek kapasiteli çift kanat otomatik döner kapılar, twintour senkronize edilen çoklu otomatik döner kapı, circleslide tam ve yarım dairesel otomatik kayar kapı ve özel tasarım otomatik döner kapılar bulunmaktadır. Kalitesi ve ortam koşullarına bakılarak farklı modellerde ve boyutlarda kullanılabilir.

Biden fazla kanat sistemli kapıların birbirlerine entegre olarak çalışmasına dayanan modellerdir. Yüksek sirkülasyonlu binalar için döner kapının yalıtım özelliği sayesinde büyük avantaj sunar. Otomatik döner kapı sistemlerinde ortası vitrinli ve vitrinsiz modelleri de bulunmaktadır.

Döner Kapı Fiyatları

Döner kapı fiyatları, eski zamanlarda çok fazla kullanılmadığı için fiyatları yüksekti, yalnızca zengin mekanlarda veya otellerde tercih ediliyordu. Şimdilerde ise pek çok alanda ve mekanlarda hastane girişleri, alışveriş merkezleri ve firmalar tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Döner kapı sistemi birbirinden farklı seçenekle ile beraber döner kapı bulunmaktadır. 

Uzun ömürlü olması ve kullanılan malzemenin kalitesine göre fiyatlarda değişkenlik göstermektedir. Diner kapı sistemi, insan gücüne dayanmayan, radar ile giriş çıkış imkânı sunan otomatik döner kapı fiyatları, diğer döner kapı fiyatlarına göre daha yüksek fiyatlıdır. Döner kapılar pratik ve kolaylık sağlaması bakımından tercih edilen otomatik kapılar, piyasada çok çeşitli fiyatlar ile satışı yapılmaktadır. Özellikle engelli vatandaşların kullanımında büyük kolaylık sağlamaktadır.

Leave a comment