Döner Kapı

Tam daire şeklinde imal edilen, sabit dairesel yan panelleri olan, ortada bir mile bağlı ya da konsol ile birlikte dönen; üç ya da dört hareketli kanadıyla geçiş sağlayan, izolasyon ve prestiji yüksek, ana giriş kapılarıdır. Otomatik ve manuel olmak üzere iki şekilde kullanılan, karşılama gücü zengin, kullanışlı ve görsel anlamda mimariyi destekleyen sistemlerdir. Kendi kendini taşıyan sistemler olduğu için ayrıca bir kör kasaya ihtiyaç duymazlar. Otel, AVM, Firma Genel Merkezleri gibi prestij kaygısı bulunan yapıların vazgeçilmez elemanlarıdır

3 KANATLI DÖNER KAPILAR

Orta konsolda bir mile bağlı ya da konsol ile birlikte dönen, üç düz kanat ve dairesel yan sabitlerden oluşur. Geçiş genişliği az, iç boşluğu daha geniş döner kapılardır. Break-out özellikli üretilebilirler.

4 KANATLI DÖNER KAPILAR

Orta konsolda bir mile bağlı ya da konsol ile birlikte dönen, dört düz kanat ve dairesel yan sabitlerden oluşur. Geçiş genişliği fazla, iç boşluğu daha dar döner kapılardır. Break-out özellikli üretilebilirler.

Günümüzde pek çok mekanda sık tercih edilen bir kapı sistemi olan döner kapı sistemleri mekan girişlerinin şık görünmesini ve konforlu giriş imkanının tanınmasını sağlar. Binaya giriş ve çıkışlarda kullanışlı ve rahat çözümler sunan döner kapılar özellikle sirkülasyonun çok olduğu büyük binalarda tercih edilmektedir. Aynı zamanda 360 derece otomatik kapı olarak da bilinen döner kapılar çok kullanışlı ve verimli olan kapı sistemleridir.

Döner kapı sistemlerinin avantajlarına değinmemiz gerekirse:

Bu sistemler ile binaya girip çıkarken bekleme sorunu tamamen ortadan kalkar. Zamandan tasarruf edilir. 

Binaya girerken oluşabilecek yoğunluğun önüne geçmeye yardımcı olur. 

Kapı koluna temas etmeden, hijyenik bir şekilde mekana giriş çıkış yapılmasını sağlar. Temassız geçiş sistemi ile döner kapı modelleri mekanın daha steril olmasına imkan tanır. 

Standart kapı sistemleri mekanın havasız kalmasına sebep olabilir. Döner kapı sistemleriyle mekandaki doğal hava sirkülasyonu sağlanarak havadar bir alan yaratılır.

Çok şık ve estetik görünen bu kapı sistemleri ile mekanlarınızın görselliğine görsellik katarsınız. 

Mekana modern ve estetik bir dokunuş yapmak için ideal bir seçim olacaktır. 

Mekanınızın mimari çizgisini bozmadan mekanınıza uygulayabileceğiniz ve mekanın estetik görünümünü ciddi anlamda yükseltecek bir kapı sistemidir. 

Döner mekanizması ile kapalı kapalı kapıların aksine mekanın havalandırmasının çok daha iyi olmasını sağlar. Böylelikle oksijen bakımından daha zengin ve yaşanabilir alanlara kavuşmanıza yardımcı olur.

Gün ışığı alımını arttırır. Cam sistemleri mekanın daha aydınlık ve ferah olmasını sağlar. 

Mekanınıza pek çok avantaj sağlayan döner kapı sistemi faydaları saymakla bitmez. Özellikle insan trafiğinin yoğun olduğu AVM, holding gibi alanlarda oluşan kalabalığı önlemek ve güvenli geçiş imkanı sunar. Bu sayede mekanların çok daha şık ve pratik bir girişe sahip olmasına yardımcı olur.

Mekanınızın geniş ve ferah bir geçişe ihtiyacı varsa döner kapılar sizin için ideal bir seçim olacaktır. Daha yaşanabilir ve şık alanlar yaratılmasını sağlayan döner kapılar, mekanınızın daha profesyonel ve estetik görünmesini sağlar.

Döner kapı sistemlerinden;

  • AVM
  • Holding
  • Mağaza
  • Resmi daireler
  • Özel sektör binaları 
  • Adliye
  • Hastane
  • Otel gibi pek çok farklı alanda yararlanılabilir. 

Döner kapı sistemlerinin sıklıkla insan trafiğinin yoğun ve bina sirkülasyonunun yüksek olduğu mekanlarda tercih edildiğini söyleyebiliriz. Güvenlik amacıyla döner kapı sistemleri mekanın kapanışında kilitlenmekte ve hareket ettirilmemektedir. Bu kapsamda döner kapı sistemlerinin aynı zamanda güvenli giriş çıkış alanları yaratılmasına yardımcı olan sistemler olduğunu söyleyebiliriz. 

Kısacası şık, estetik, ferah ve havadar alanlar yaratmak istiyorsanız otomatik döner kapılar tam size göre! Mekanınıza en uygun olan model seçimlerini gerçekleştirerek şık, estetik, pratik ve güvenli giriş çıkış alanlarının kolayca yaratılmasını sağlayabilirsiniz. 

Döner Kapı
Döner Kapı

Döner Kapı Modelleri

Döner kapılar pek çok farklı modelle tasarlanarak sizlere sunulmaktadır. Bu modeller arasından mekanınızın trafik yoğunluğu ve mimari çizgisine göre sizin için en uygun olan modeli kolaylıkla seçebilirsiniz. Döner kapı modellerinin özelliklerine, hangi mekanlar için daha ideal olduklarına ve kullanım avantajlarına daha detaylı bir şekilde değinmek gerekirse:

Merkez Camlı Döner Kapılar: Merkez camlı modellerde merkezde sabit bir sistem yer almamaktadır. Bu sayede kiriş ve sütun sistemi olmaksızın döner kapının hareket etmesi sağlanır. Daha geniş bir geçiş alanı sağladığından büyük alanlar için ideal bir döner kapı modelidir. 

Cam Tavan Döner Kapı: Bu döner kapı sisteminin tavan kısmında cam bir tavan bulunmaktadır. Özellikle otel gibi şık mekanlarda tercih edilen bir döner kapı modeli olarak karşımıza çıkmaktadır. Cam tavan sistemi çok daha şık ve elit bir görünüm sağlamaktadır. Hem dar hem de geniş tavanlara uygulanabilen bir uygulamadır. Cam tavan sistemi saydam camdan tasarlanabileceği gibi buzlu ve desenli camlardan da tasarlanabilmektedir. Mekanınızın tasarımına ve özelliklerine göre kolaylıkla tercih yapabileceğiniz, şık ve estetik bir yapıya sahiptir.  

Vitrin Döner Kapı: Bu döner kapı modelinde döner kapı sisteminde reklam alanı olabilecek bir vitrin yer alır. Reklam geliri ile mekanının estetiğini şahlandırmak isteyen müşteriler için ideal bir seçim olacaktır. Reklamların kolayca takılıp çıkarılabilmesi için vitrin iki cam sistemi olacak şekilde tasarlanmakta; bu iki cam arasındaki boşluğa reklamlar kolaylıkla yerleştirilmektedir. Vitrinlere reklamlar yerleştirilebileceği gibi girişin dekorunu arttırmak için resim, fotoğraf gibi görsel ögeler de eklenebilmektedir. Şık, estetik bir mekan yaratmak; aynı zamanda reklam gelirleri ile kazancınızı arttırmak istiyorsanız vitrin sistemler tam size göre demektir. 

Engelli Geçiş Döner Kapı: Bu döner kapı çeşidi engellilerin rahatça geçebilmelerini sağlayan bir düzeneğe sahiptir. Bu düzenek sayesinde döner cam kapının dönüşü yavaşlatılabilmekte ve engellilerin rahat bir şekilde mekana girmesi sağlanmaktadır. Özellikle engelli vatandaşların alana girişini kolaylaştırmak isteyen alanlar için ideal bir seçim olacaktır. 

Sensörlü Döner Kapı: Sensörlü kapılarda el sıkışmaması için sensörler, acil stop butonu gibi sensörler yer almaktadır. Bu sayede döner kapı sisteminin kullanımı sırasında ortaya çıkabilecek sorunların önüne geçilmektedir. Örneğin, cam kapı sisteminin arıza verdiği ya da birinin elinin sıkışabileceği durumlarda sensörler devreye girerek döner sistemi durdurmaktadır. Daha sonra güvenli geçiş sistemi ile rahatça alana giriş ve çıkış yapılması sağlanmaktadır. 

Çoklu Döner Kapı: Bu sistem esnek giriş alanlarına ihtiyaç duyan mekanlar için ideal bir çözüm sunmaktadır. 2,3, 4 ve 5 gibi pek çok farklı kanadın birleştirilebileceği bu modelde bina sirkülasyonu çok daha kısa sürede gerçekleştirilebilmektedir. Yine küçük çapta bir döner kapı sisteminde ihtiyaç duyacağınız trafiği azaltma avantajına sahip olan bu kapı modeli geçiş yapan insan kapasitesinin maksimizasyonunu sağlar. Örneğin 3 kanatlı bir döner kapıda 30’a yakın; dört kanatlı bir sistemde ise 70’e yakın kişi tek seferde mekana giriş yapabilmektedir. Cepheye her noktadan bağlanabilen bu model görkemli giriş alanlarına sahip olmanıza yardımcı olur.

Çift Kanat Döner Kapı: Yüksek kapasiteli bir döner kapı sistemine sahip olan döner kapı çeşitleri arasında bu model, size bir döner kapıdan fazlasını sunmaktadır. Seçime göre dönen kanatlar kapı aksında sabitlenebilmekte ve otomatik kayar kapılar da kullanılabilmektedir. Kayar kapı sistemi tercihe bağlı olarak eklenebilmekte olup; serbest geçiş genişliği bakımından geniş alana ihtiyaç duyan kişiler için ideal bir seçim olacaktır. İç ve dış havayı birbirinden ayırmayı sağlayan sistemde bu sayede ısı yalıtımı sağlanmaktadır. Kapının geniş alan hacmi sayesinde oldukça hacimli eşyaların dahi kolayca geçirilebilmesine olanak tanınmaktadır.

Tam ve Dairesel Döner Kapı: Bu sistemlerde yarım ya da tam dairesel döner camlar kullanılmaktadır. Dilenirse dış dilenirse iç bükey şeklinde tasarlanabilen bu kapılarda zengin yüzey bitişi ve kavisli yapısı ile şık mekanlarda sıkça tercih edilen bir modeldir. Ferah bir kullanım avantajı sunan bu kapı sistemlerinde yumuşak hatlar ve estetik profil tasarımı oldukça gösterişli bir görünüm yakalamanıza yardımcı olur.

Döner Kapı
Döner Kapı

Döner Kapı Çeşitleri

Döner kapılar çalışma mekanizmalarına göre genelde üç çeşide ayrılmaktadır. Bu çeşitler arasından mekanınızın yoğunluğu, büyüklüğü ve maliyet bakımından bir kıyaslama yaparak sizin için en doğru döner kapı çeşidine kolaylıkla karar verebilirsiniz:

Otomasyon Sistemli Döner Kapı: Otomasyon sistemine bağlı olarak çalışan döner kapılarda kapının üzerindeki sensör birisini algıladığından otomatik olarak dönmektedir. Bu sayede hiçbir yere dokunmaya gerek kalmaksızın döner kapı sisteminden gelmek mümkün hale gelmektedir. Bu sistem genelde çok daha modern ve insan trafiğinin çok daha yoğun olduğu holding, gökdelen, AVM gibi alanlarda tercih edilen modeller olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer sizin de mekanınızın insan trafiği çok yoğunsa, kimsenin temas etmesine gerek kalmadan kendiliğinden açılıp kapanan bir döner cam kapı modeli arıyorsanız bu döner kapılar sizin için ideal bir seçim olacaktır. 

Otomatik Döner Kapı: Otomatik döner kapılar otomasyon sistemli kapılardan farklı olarak sürekli döner bir mekanizmaya sahiptir. Kapı sürekli olarak döner ve insanlar bu dönüşe göre iç alana girerler. Özellikle otomasyon sistemi kullanmak istemeyen ve insan trafiğinin yoğun olduğu hastane, adliye, otel gibi alanlarda tercih edilen bir kapı çeşidi olarak karşımıza çıkar. 

Manuel Döner Kapı: Elle hareket ettirilen bu kapı sistemleri otomatik olarak insan girişini algılamaz. Binaya giriş için insanların kapı kanatlarını ittirmesi gerekir. Eğer mekan trafiği çok yoğun değilse bu kapı sistemlerini tercih edebilirsiniz. Manuel sistemlerin en büyük avantajı otomatik sistemlere kıyasla elektrik kullanılmasını gerektirmemesidir. Bu nedenle elektrik faturasını arttırmak istemeyen ama şık ve döner kapı sistemine sahip olmak isteyen kişiler için ideal bir seçim olacaktır. 

Döner Cam Kapı Modelleri

Daha önce bahsettiğimiz gibi döner cam kapı modelleri pek çok farklı modelde üretilebilmektedir. Bu modeller arasından seçim yaptıktan sonra elektrostatik boyalar yardımıyla döner kapılarınızın pek çok farklı renk ve desende olmasını sağlayabilirsiniz. Bu özelliği ile döner cam kapıların mekanınızın mimari çizgisine muhteşem bir uyum sağladığını söyleyebiliriz. Sıklıkla alüminyum rengi girişlerde modern ve estetik bir görünüm için kullanılsa da, altın, yeşil, kırmızı, bordo, mavi gibi daha pek çok farklı renk seçeneğini de tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda dilerseniz camları saydam dilerseniz buzlu ya da vitray desen şeklinde de tercih ederek mekanınızın ihtiyaç duyduğu estetik görünümü kazandırabilirsiniz. Vitray camlar özellikle daha otantik ve avangard tasarıma sahip olan otel, pansiyon ve hotel alanları için ideal bir seçim olacaktır. 

Döner Kapı
Döner Kapı

Döner Cam Kapı Fiyatları

Genel olarak döner cam kapı fiyatları pek çok özelliğe göre değişiklik göstermektedir. Döner cam sistemlerine etki eden özellikleri ele almak gerekirse:

Ölçü: Döner kapılar pek çok farklı ölçüde üretilebilen cam kapı modelleri olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle mekanınızın giriş alanını ölçerek buna göre bir en – boy ölçüsü belirlemeniz gerekecektir. Girişin en ve boy ölçüsünü aldıktan sonra döner cam kapı fiyatlarıyla ilgili net bir fiyat bilgisi alabilirsiniz. Döner camın ebadı ve uzunluğu arttıkça kullanılan materyal arttığı için fiyat artış göstermektedir. Bu nedenle döner cam kapıya ihtiyaç duyduğunuz alan genişse ödeyeceğiniz ücret de artış gösterecektir. Küçük mekan girişleri için ise döner cam kapıların fiyatları çok daha ekonomiktir. 

Materyal: Döner camların imalatında kullanılan cam kalitesi, tek kat – çift kat, ısıcam gibi farklı materyal seçimleri imalat ücretinin belirlenmesinde rol oynayacaktır. Örneğin, çift kat cam ve ısıcam daha maliyetli olduğundan daha yüksek fiyatlarla kullanıcılara sunulur. Yine aynı şekilde cam sistemin çevresinde kullanılan metal de fiyatın belirlenmesinde rol oynar. Alüminyum çeliğe göre daha ucuz olduğundan alüminyum profile sahip olan döner cam kapı modeli fiyatı çeliğe göre çok daha ekonomik olacaktır. Mekanınızın özelliğine göre sağlamlık ve yalıtım ihtiyaçlarınıza göre sizin için uygun materyali seçerek fiyat bilgisine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

Model: Seçtiğiniz model fiyata doğrudan etki etmektedir. Modelin üretiminde harcanan emeğe göre modellerin fiyatı değişim gösterecektir. Mekanınızın büyüklüğü, geçiş sisteminde ihtiyaç duyduğunuz özellikleri size sunan ve mimari çizginize en çok uyum sağlayan modeli tercih ederek net fiyat bilgisine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

Üretici Firma: Fiyata etki eden bir diğer faktör de döner cam modellerini üreten firmanın fiyat tarifesidir. Firmaları araştırarak bütçenize uygun hizmet veren firmalara kolayca ulaşabilirsiniz. Ancak size tavsiyelerimiz var. Piyasanın çok daha altında fiyat veren firmalar genelde kalitesiz materyal ve üretim sistemleri kullanan firmalardır. Bu nedenle döner kapılarda zamanla sorun, arıza meydana gelebilmektedir. Kaliteli, işinde usta, deneyimli bir döner cam imalatçısı firma ile anlaşmanız döner cam kapılarınızı sorunsuz bir şekilde kullanmanızın tek yoludur. Bu nedenle sadece işinde uzman ve döner cam imalatı konusunda tecrübeli firmalar ile anlaşmanızı öneririz. 

Ek Hizmetler: Örneğin eğer renkli döner cam kapı kullanmak istiyorsanız ürünün boyanması, işlenmesi ve desen oluşturulması gibi işlemler ek ücrete tabi olacaktır. 

Kısacası fiyatın belirlenmesine model, ölçü, materyal, üretici firma ve istediğiniz ek hizmetler doğrudan etki etmektedir. Bu kriterler konusunda seçim yaparak ihtiyaç duyduğunuz döner cam sisteminin fiyat teklifine kolayca ulaşabilirsiniz. 

Döner Kapı Fiyatları

Döner kapıların fiyatları daha önce değindiğimiz gibi materyal, ölçü, model, ek hizmet ve üretici firmanın fiyat tarifesine göre değişim göstermektedir. Bütçenize uygun fiyatta ve en kaliteli hizmet veren bir firmaya ulaşmak istiyorsanız;

Öncelikle ihtiyacınız olan modeli belirleyin.

Size bu modelde ürün imal eden döner kapı üreticisi firmaları tespit edin.

İstediğiniz sistem hakkında bilgi vererek size verilen fiyat tekliflerini hizmet kalitesi, müşteri memnuniyeti oranı gibi faktörler çerçevesinde değerlendirin.

Size en iyi hizmeti bütçenize en uygun fiyatlar ile verecek firmayı seçin.

Firmaya istediğiniz hizmet ile ilgili doğru, net ve eksiksiz bilgiler vererek döner cam kapılarınızın üretilmesini sağlayın.

Daha sonra firmanın imal ettiği ürünlerin montajını gerçekleştirmesini sağlayın. 

Firmanın üretim ve montajın ardından cam kapı sistemlerini test etmesini isteyin.

Test sonucunda sorunsuz bir ürün imalatı gerçekleştirilmişse, döner kapı sistemlerini periyodik bakımlar ile yaşanabilecek sorunların önüne geçin. 

Döner Kapı Ölçüleri

Döner kapılar hemen hemen her ölçüde üretilebilen ürünlerdir. Standart ölçüler genelde standart giriş ve çıkış alanlarına sahip olan alanlara uygulansa da, mekanın mimari çizgisine göre daha farklı döner kapı ölçüleri kullanılması gerekebilir. Bu durumlarda alınan ölçüler doğrultusunda döner kapılar sıfırdan imal edilmektedir.

Sıklıkla kullanılan döner kapı ölçüleri arasında minimum 1600 – 1800; maksimum 3600 ve 3800 mm iç çapı ölçüsünde sahip olan modeller kullanılmaktadır. Ancak imalatçı firmanın üretim kapasitesi yüksekse bu ölçülerden çok daha büyük ya da daha küçük ölçülerde döner kapılar da tasarlanabilmektedir. 

Tek kanat sistemlerde en boy ölçüsü yeterli olurken; çift kanat sistemlerde iç ve dış ölçülerin belirlenmesi gerekecektir. Bu ölçülere göre camlar kesilmekte ve daha sonra etrafına metal profil çerçeveler uygulanarak imalat işlemi gerçekleştirilmektedir. Mekana tam anlamıyla oturan, sorunsuz bir sistem için doğru ölçü alınması çok önemlidir. Pek çok firma hizmeti vermeden önce giriş alanlarını ekip arkadaşları aracılığı ile ölçmektedir. Bu sayede net ve doğru ölçüler ile döner kapı imalatı işlemini gerçekleştirmektedir.