Endüstriyel kapı, genellikle fabrika, otopark ve depo gibi alanlarda, giriş çıkış kapısı olarak kullanılmaktadır. Diğer adıyla seksiyonel kapı, aynı zamanda malzeme ve araç giriş çıkışları için pratik ve güvenli avantajlar sunar. Çelik poliüretan dolgulu sandviç panellerden tasarlanan seksiyonel kapılar, yüksek güvenlik ve enerji tasarrufu sunar. 

Endüstriyel kapı isteğe göre de şeffaf pleksiglas malzemeden imal edilebilir. Seksiyonel kapılarda sağlamış oldukları transparan özelliği sayesinde showroom ve servis girişlerinde sıklıkla tercih edilmektedir. Tavana doğru kayarak açılma özelliği sayesinde iç mekanlarda kullanım alanlarının daha verimli değerlendirilmesini sağlar. Kapı açıklığının daha net kullanılmasına olanak tanır.

Endüstriyel Kapı

Endüstriyle kapı, diğer adıyla seksiyonel kapılar, tavan yüksekliği ile kapı üst kotu arasındaki boşlukta en uygun şekilde kullanılmasıyla beraber, yan raylar içerisinde kayarak çalışma sistemine sahiptir. Kapı bu boşluğun mesafesine en uygun şekilde değişik yöntemlerle montaj yapılabilir. Standart, yüksek, düşük, giyotin yataklama seçenekleri kullanılabilir. Motor sisteminde, uzaktan kumanda ile yönetilebilir olmasının yanı sıra, anahtar kontrol ünitesi kullanılarak kontrol sağlanabilir. 

Yaya üzerinde ve araçlarda trafiğinde yoğun olduğu kısımlarda rol alan endüstriyel kapı, standart butonlu, zincirli manuel çekme tip veya uzaktan kumandalı olarak kullanılabilir. Bu kapı sistemlerinde direkt yandan mil kısmı, kavramalı motor sistemiyle veya aynı şekilde işlem gören caraskallı zincirlerle beraber kullanılmaktadır.

Endüstriyel Kapı Çeşitleri

Endüstriyle kapı çeşitleri, seksiyonel kapı, sarmal hızlı pvc brandalı kapı, katlanır hızlı pvc brandalı kapı, sarmal kapı olmak üzere 4 farklı çeşitte kullanılmaktadır. Emniyetli görüş avantajı sunan, ısı ve toz yalıtımı özelliğiyle beraber uzun ömürlü, istenilen boyutlarda üretim sağlanan endüstriyel kapılardır. 

Yukarıya doğru açılan bu kapı sistemi, hangar kapısı, fabrika kapısı gibi alanlarda ihtiyaçları karşılarken endüstriyel pek çok tesisler için en ideal kapı sistemidir. Pvc sarmal kapı sistemlerinde ise yoğun trafiğin olduğu ve iç ortam hava koşullarının dış etkenlerden en az seviyede etkilenmesi için tasarlanan pvc sarmal kapılar, kullanıldığı mekanlarda son derece başarılı bir şekilde korur.

Endüstriyel Kapı Kullanım Alanları

Endüstriyel kullanım alanları, fabrikaların ürün giriş ve çıkış sevkiyat kısımlarında kullanılır. Depo ve hangarlarda yine taşınan yüklerin girişleri ve çıkışları yapılır. Oto galeri ve sanayilerin gösterim alanlarında tercih edilir. Özel ürün sergilenen shoeroomlarda yine sıklıkla kullanım saplanır ve sanayi sitelerinde çoğunlukla endüstriyel kapı sistemi tercih edilir.

Endüstriyle kullanım alanları ve kullanıcının tercihlerine göre otomatik veya manuel kapı olarak imal edilebilir. Otomatik ve manuel kapılarda kullanım kolaylığı dikkate alınarak üretilir. Ergonomik üretim, sayesinde kullanıcıları yormayacak şekilde tasarlanır. Endüstriyel kapı modellerinde, çoğunlukla kumandalı açma kapama sistemi tercih edilmektedir. Diğer kullanım şeklinde ise buton sistemi kullanılmaktadır. Buton sistemi ile çalışan kapılarda kullanılan yerler genellikle depo tarzı alanlardır.

Endüstriyel Kapı Fiyatları

Endüstriyel kapı fiyatları, sağladığı birçok avantaja bakıldığında fiyatları çok yüksek değildir. Farklı sektörlerdeki ürünlere göre en çok sızdırmaz ve yalıtım sağlayan ve bu özelliği sayesinde enerji kullanımını minimum seviyeye indirerek ciddi bir fiyat performans ürünü haline getirmektedir. Kullanılacak alanın ölçüleri belirlenerek özel olarak üretilir. 

Endüstriyel kapı fiyatları için önceden keşif yapılmalı ve doğru ürünün önerilmesi sağlanarak fiyat belirlenmelidir. Kullanılacak otomasyona ve alınacak ölçüye göre fiyatlarda değişkenlik gösterebilir. Belirli panel renklerinde fiyat farklı alınmadan ortam görünümüne uyum sağlayacak şekilde boyanabilir ve tasarlanabilir. Üretim prosedürlerine uygun şekilde imal edilerek sürekli olarak gelişir. Uygulanacak alanın kiriş bölümüne bakılarak normal yataklama, yüksek yataklama ya da dikey yataklama olarak tasarlanabilir.

Leave a comment