Fotoselli Kapı 

Fotoselli Kapı Sistemleri için olağanüstü tasarım teknikleri ile fotoselli /otomatik kapı sistemleri için üretildi. massa otomatik kapı operatörü, kayar kapı sistemleri ile entegre edilebilir ve piyasadaki birçok kapı sistemlerine müşteri ihtiyaçlarına göre uyarlanabilir. Otomatik kapı operatörü massa tarafından tasarlanan ve üretilen fırçasız bir motora sahiptir. Ayrıca iki çekirdekli bir işlemciye sahip olduğundan, ürünümüz hızlı bir şekilde çalışır, karşılık verir ve kendi alanlarındaki ürünlerden daha uzun ömre sahiptir. Trafik yoğunluğunun yaşandığı perakende bölgelerinde ağır iş uygulamaları yapılması gerektiğinde, massa otomatik kapı operatörü güvenilir bir seçim olacaktır. 

Fotoselli kapı

Güçlü ve akışkan operatör, 2×200 kg’a veya 1×240 kg’a kadar olan kapılarla çalışabilir ve çok yönlü olarak yapılandırılabilir. Otomatik kapı operatörlerimizin tamamında olduğu gibi, otomatik kapımız, kapının yanında veya 500 metreye kadar bir mesafede bulunabilen akıllı kumanda ile kolayca yönetilebilir. Uzaktan kumandadan gelen komutlarla, otomatik kapımız tamamen açık kalabilir, %50 açılabilir, kilitlenebilir, herhangi bir yönden çıkış radar ile serbest bırakılırken diğer yönden içeriye giriş kapatılabilir.. massa otomatik kapı operatörü, güvenlik ve sürdürülebilirlikten ödün vermeden kapılarınızı benzersiz bir şekilde tasarlamanıza olanak tanırken ayrıca her açıdan esnekliği ve estetiği kolaylaştırır.

Günümüzde hemen hemen her binada bulunan bir kapı sistemi olan  fotoselli kapı sistemi fotodirençler ile oluşturulan bir sistemdir. Sıklıkla kadminyum sülfidden yapılan bu sistemlerin direnci maruz kaldıkları ışık yoğunluğuna göre değişim göstermektedir. Işığa duyarlı sensörlerin içerisinde yer alan fotodirençler aracılığı ile algılama gerçekleştirilir. Direnç değerini ise ışık değerinin düşmesi yükseltmektedir. Otomatik sensör sistemi ile açılıp kapanan bu kapı sistemleri aynı zamanda kayar kapı ya da otomatik kapı isimleri ile de bilinmektedir. Kapının üzerinde bulunan bir cisim algılama sistemi olan fotosellerin çalışma mantığı insan gözüne benzer.

Bu kapı sistemlerinin avantajlarına kısaca değinecek olursak:

Kolay geçiş özelliği ile ön plana çıkan bu kapı sistemleri oldukça revaçta olan kapı modelleridir. 
Özellikle engelli, hasta, hamile insanların herhangi bir zorluk çekmeden alanlara kolayca giriş yapmasını sağlar. 
Mülkünüzün güvenliğini korumaya yardımcı olur. Kapılar otomatik olarak cismi algılayarak çalıştığı için birden kapanma sorunu yaşamaz; bu da iş kazalarının ve müşterilerin yaşayabileceği kazaların önüne geçmeye yardımcı olur.

Açılması için hiçbir fiziksel güç gerekmeyen fotoselli kapı sistemleri aynı zamanda oldukça şık ve estetik bir görünüme sahiptir. 
Cam olarak imal edilen bu kapıların çerçevesi için çelik, krom alüminyum gibi pek çok farklı materyal kullanılabilir. 
Aynı zamanda cam sistemler mekanın daha fazla ışık almasına yardımcı olarak alanı daha ferah göstermeyi sağlar.
Ortama toz ve gürültünün girmesini engeller. Sağladığı ses izolasyonu mekandakilerin konforunu ciddi anlamda arttırırken; toz girişinin azalması temizliği kolaylaştırır. 

Fotoselli kapı
Fotoselli Kapı

Tüm mimari tasarımlara uyum sağlayan fotoselli kapılar mekanın sıcak – soğuk dengesini çok iyi şekilde muhafaza eden sistemlerdir. Bu sayede mekanın giderlerini azaltmaya da yardımcı olur. 
Sessiz ve düzenli fotoselli kapı çalışma mekanizması ile giriş – çıkışın yoğun olduğu alanlarda dahi mükemmel bir şekilde çalışır. Bu sayede alanlarda hiçbir şekilde bekleme olmadan insanların giriş çıkış yapmasını sağlar.
Kontrol mekanizması ile pek çok modu aktif edebileceğiniz bir sistemdir.
Kaliteli bir sistemin açılma hızı oldukça yüksektir. Kapının açılma hızı 0 – 0.5 saniye gibi kısa bir sürede gerçekleşebilir. Kapı açık kaldığında ise kontrol mekanizması aracılığı ile açık kalma süresi 0 – 30 saniye arası bir süre olarak ayarlanabilmektedir. 
Özellikle işletmelere oldukça modern ve yeni bir imaj kazandırır. Müşteriler mekana adım atarken işletme hakkında olumlu düşünmeye başlar. 

Kullanılan malzeme ve tasarım bakımından bir sınır olmayan fotoselli kapılarda kumlu cam, metal, paslanmaz çelik, standart cam gibi sayısız materyal kullanılabilir. Konforlu ve şık kullanımı sayesinde pek çok kurumsal ve büyük binada kullanılan kapı sistemleridir. Hiçbir temas gerektirmeden açıldığı için özellikle pandemi döneminde fotoselli cam kapı modelleri büyük talep görmeye başlamış olan kapı modelleridir.

Kapıya doğru gelen cisimleri algılayan sensör sistemi mikrodalga ve kızılötesi formatında çalışmaktadır. Cisim algılandığı zaman düşük voltajlı bilgi kontrol paneline gitmekte ve kontrol paneli kapının açılmasını sağlamaktadır. Kapı sisteminin beynini oluşturan kontrol paneli kapının nasıl çalışacağını ayarlayabileceğiniz bir sistemdir. Açıl ve lapan komutu, gece ya da gündüz sürekli açıl ve kapan modu gibi komutlar uygulanabilir. Yine kışın ısı kaybının önüne geçmek için kapı kanatları tam açılmayıo yarıya kadar açılabilir. Uzaktan kontrol sisteminin uygulandığı akıllı fotoselli kapı sistemleriyle kapı sistemi istenilen yerden kontrol edilebilir.

Paneller sıklıkla iç mekanda kapı sisteminin üst orta kısmında yer alırlar. Kanal profiller ise istenilen ebatta üretilmektedir. Çift katlı sistemlerde kanat ağırlığı daha yüksekken tek kanatlı sistemde kanatlar daha ağırdır. Profillerin kanadı taşıyabilecek şekilde seçilmesi ve uzunluğun en az 2 metre olması çok önemlidir. Sistemin açılıp kapanması için gerekli enerjiyi üreten motor sistemi ise sistemin en aktif çalışan bölümü olarak karşımıza çıkar. Yük ayarı ve hız ayarı doğru şekilde yapıldığında kapı sistemi sorunsuzca, istenen hızda ve sürede açılıp kapanır.

Otomatik fotoselli kapı modeli kullanmak düşünülenden çok daha fazla kolaylık sağlayacaktır. Günümüzde hastanelerden otellere, perakende satış noktalarından AVM’lere ve daha pek çok farklı alanlarda fotoselli kapılar kullanılmaktadır. Özellikle AVM, mağaza ve market gibi çok fazla müşteri yoğunluğu olan alanlarda müşterileri uğraştıran manuel ve ağır kapılar tercih edilmezler. Fotoselli kapılar tıkanıklık ve kuyruk oluşmasını önleyerek kolay akan bir yaya trafiği oluşturur. Yine depo, sevkiyat gibi alanlarda ürünlerin dolaşımı ve taşınması sırasında kapı açıp kapatma ile uğraşılmadığı için ortamdaki üretkenliği ciddi anlamda arttırır. Çalışanlar çok daha verimli ve hızlı bir şekilde çalışma şansını elde ederler.

Fotoselli Kapı Modelleri

Pek çok farklı materyal ve tasarımda üretilebilen fotoselli kapı modelleri mekanınıza uygun tasarıma kolayca ulaşabilmenizi sağlayan bir sisteme sahiptir. Mekanınızın görünümü ve ihtiyaçlarına göre seçim yapabileceğiniz fotoselli kapı modeli seçenekleri hem ihtiyaçlarınıza hem de estetik beklentinize en uygun modele ulaşmanızı sağlar. Bu sistemlerin modellerine birkaç örnek vermemiz gerekirse:

Çift Kanatlı Fotoselli Kapılar 

Özellikle geniş bir ene sahip olan mekanlarda tercih edilen bu modelde iki yana açılır iki kapılı bir sistem yer alır. Bu modelde kapılar gelen kişiyi algıladıklarında iki yana açılmaktadır. Aynı zamanda çift kanatlı fotoselli kapı modellerinde kış aylarında yarı açılan sistemler ile enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Özellikle büyük AVM, holding ve şirketlerde gösterişli bir yapıya sahip olduğundan tercih edilir. 

Birbirleri ile eş olan iki kanatın çevresi metal, alüminyum ya da çelik ile çevrilir. Daha sonra kanatlar ortada buluşarak kapanır; sensör birini algıladığında ise birbirlerinden uzaklaşarak açılır. 

Hava Perdeli Çift Kanat Kapılar 

Çift taraflı koruma sağlayan bu modelde sürekli açılan ve kapanan bir otomatik kapı özelliği mevcuttur. Bunu sağlamak için kullanılan hava perdesi kışın sıcaklık kaybını önlerken; yaz aylarında sıcaklığın yükselmesini engelleyen özellik gösterir. Hava perdesi aynı zamanda ortamın oksijeninin çok azalmamasını sağlayarak daha sağlıklı ve steril bir ortam yaratmaya yardımcı olur. Özellikle farklı ısı ortamlarının yaratılması, çalışma ortamının hijyenini ve konforunu arttırmada, enerji tasarrufu ve müşteri sirkülasyonunun en üst düzeyde sağlanmasında kullanılır. Sıklıkla bu çift kanat fotoselli kapı modeli otel, hastane, market, restoran, sağlık merkezleri, AVM gibi alanlarda tercih edilir.

Yüksek ve hızlı hava akımı sağlayan ince ve uzun hava perdesi havanın kalitesini muhafaza eder. Dış ortamdaki olumsuz havanın içe girmesini engelleyerek belirli hızda hava üfler. Böylelikle perdeleme yaparak bu olumsuzlukları engeller. Kullanım amacı enerji tasarrufu, haşerat, sıcak, soğuk ve kirli havanın mekana girmesini engelleyen bir sisteme sahip olmaktır. Bu sistem sayesinde hem kapalı bir kapı sistemine sahip olunur hem de kapalı bir kapı sisteminin yaratacağı sorunlar ortadan kaldırılır.

Fotoselli Hastane Kapısı 

Hastanelerde steril ve izole alanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Tam bu noktada devreye giren fotoselli kapı hastane modelleri hastaların ihtiyaç duyduğu izole ve steril alanları yaratmayı sağlar. Lam, kompakt lam ya da mdf kaplamalar ile üretilebilirler. Ziyaretçi giriş – çıkışı, sedye transferi için özel bölmeler oluşturulmasını sağlar. 

Hastaların kaldıkları alan ile ziyaretçilerin alanını birbirinden ayırarak hastanede düzenli alanlar oluşturulmasına yardımcı olur. Genelde sensör yardımı ile açılsa da, hastaların sağlığı için sağlık personellerine verilen kart okuyucu sistemler ile de açılabilir. 

Tek Kanatlı Fotoselli Kapı 

Ölçü olarak az ve dar alanlarda tercih edilen tek kanatlı fotoselli kapı duvar üzerine ya da doğrama üzerine açılabilen kapılardır. Montajı oldukça kolay olan bu kapılarda tek kanat cam bulunur. Birisi yaklaştığında sensör bu kişiyi algılayarak tek yöne doğru açılır. Sıklıkla çok dar kapı girişi olan alanlarda tercih edilen bir modeldir. İşyerleri ve küçük mağazalar için idealdir. 

Bu 4 farklı model en çok tercih edilen fotoselli kapı modelleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu modeller arasından seçim yaparken model özelliklerini dikkatlice okumanızı öneririz. Mekanınızın özelliklerini göz önünde bulundurarak mekanınız için en ideal olan fotoselli kapı modeline kolayca karar verebilirsiniz. Mekanınızın görselliğine görsellik katacak, modern ve fonksiyonel kapı modelleri ile alanınızın konforunu arttırabilirsiniz. 

Fotoselli Kapı Çeşitleri
Fotoselli Kapı Çeşitleri

Fotoselli Kapı Çeşitleri

Fotoselli kapı çeşitlerine karar verdikten sonra kapı çeşidini de seçerek mekanınıza en uygun seçeneği kolayca bulabilirsiniz. En çok kullanılan fotoselli kapı çeşitleri ve özelliklerine kısaca değinmek gerekirse:

Çıtalı Fotoselli Kapı 

Outline ismi ile de bilinen bu fotoselli kapı modelinde camın etrafında bir doğrama çerçeve yer almaktadır. Bu doğrama sistem sıklıkla çelik ya da alüminyumdan tasarlanır. Çerçevenin içerisindeki cam kırıldığında ölçüye göre hemen yeni cam imal edilip çerçeveye takılabilir. Eğer mekanınız metal doğramanın hakim olduğu bir tasarıma sahipse bu tasarım sizin için ideal bir seçim olacaktır. 

Çıtasız Fotoselli Kapı

Newline yani yeni çizgi ismi ile bilinen bu fotoselli kapı çeşidi çıtalı sistemin tam tersine cam kanadın etrafında doğrama yer almayan bir sistemdir. Tamamen camdan oluşan bu sistem oldukça şık ve yenilikçi bir görünüme sahiptir. Özellikle modern bir havanın hakim olduğu, tamamen camdan oluşan fotoselli kapıların istendiği tasarımlar için ideal bir tercih olacaktır. Mekanınızın tasarımını göz önünde bulundurarak eğer cam profillerin ağırlıklı olacağı bir sistem istiyorsanız bu sistemi tercih etmenizi öneririz. 

Cam Cama Fotoselli Kapı

Viewline yani manzara çizgisi olarak da bilinen bu modelde estetik kaygılar ile maksimum ölçüde şeffaf olan otomatik cam kanatlar kullanılır. Camları tutan sistemler ya camın özel bir profil yardımıyla üstten asıldığı askı profiline ya da özel manet tutucu askı profiline sahip olması gerekir. Bu sistemde en düşük düzeyde profil kullanarak kanatlar mekanizmaya bağlanmaktadır. Üst askı modelinde kanatlar üst kısımdaki profil aracılığı ile taşınmaktadır. 

Manet askı aparatlarının kullanıldığı sistemde ise cam panel üzerine delikler açılmakta ve vidalanan paslanmaz çelik tutucular aracılığı ile kanadın askılanması sağlanmaktadır. Ekseriyetle cam görünümü sağlayan bu modelde alt baza profili ya da silikon contalar kullanılmakta; böylelikle kırılmaz, estetik ve dayanıklı fotoselli kapılar imal edilmektedir. 

Bu üç çeşit arasından istediğiniz görünüme göre kolaylıkla seçim yapabilirsiniz. Aynı zamanda mekanınızın güvenliğini arttırmak için fotoselli kapı kilidi tercih edebilir; kilitli kapılar ile mekanınızın emniyetini sağlayabilirsiniz. 

Fotoselli Cam Kapı Modelleri

Daha önce de bahsettiğimiz üzere fotoselli kapıların modelleri arasında çift – tek kanat, hava perdeli çift kanat, fotoselli hastane kapısı gibi modeller yer almaktadır. Bu modeller yine çıtalı ve çıtasız, cam cama uygulama sistemleri ile özgün bir görünüme sahip olabilmektedir. Ayrıca kullanılan doğramanın materyali de modelin belirlenmesinde rol oynamaktadır:

Çelik Fotoselli Kapı: Ekstra sağlamlık ve güvenlik istenen mekanlar için ideal bir modeldir. Fiyatı daha yüksek olduğundan çok sık tercih edilmese de, hem camın hem de fotoselli kapının kullanım ömrünü ve güvenliğini ciddi anlamda arttıran modellerdir. 
Alüminyum Fotoselli Kapı: Çeliğe kıyasla çok daha hafif ve ucuz bir materyal olan alüminyumdan imal edilen kapı modelleridir. Daha ekonomik fiyatlar ile çıtalı fotoselli kapı modellerini tercih eden kişiler tarafından tercih edilir. 
Kumlu Fotoselli Kapılar: Mekanın mahremiyetinin korunması istenen durumlarda tercih edilen kumlu fotoselli kapı modelinde dışarıdan bakıldığında içerisi görünmez. Buğulu yapısı ile standart cam modelinden farklılık gösterir. 
Şeffaf Fotoselli Kapı: Camın tamamen şeffaf ve görünür olduğu modeldir. Standart camlı modellerde ortamın maksimum ışık ve şıklıktan faydalanması sağlanır. 

 

Fotoselli Kapı
Fotoselli Kapı

Fotoselli Cam Kapı Fiyatları

Fotoselli cam kapıların fiyatları kullanılan materyal, tercih edilen model, kapı ölçüleri ve seçilen firma gibi faktörlere göre değişiklik göstermektedir. Net fiyat bilgisi için bu konularda doğru ve eksiksiz bilgileri fotoselli kapı firması ile görüşmeniz şarttır. Firma verdiğiniz bilgiler doğrultusunda size fiyat teklifinde bulunacaktır. 

Fotoselli Kapı Fiyatları

Üst başlıkta değindiğimiz gibi fiyatları belirleyen pek çok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlere daha detaylı değinmemiz gerekirse:

Materyal: Seçilen camın kumlu mu yoksa standart cam mı olduğu; çıtalı – çıtasız – cam cama sistemlerden hangisinin tercih edildiği; doğrama materyali fiyatın belirlenmesinde büyük rol oynar. Kullanılan materyallerin fiyatlarına göre sunulan teklif değişecektir. 
Kapı Ölçüsü: Alanın büyüklüğü de kullanılan materyallerin belirlenmesini sağlar. Bu bakımdan büyük mekanlarda fotoselli kapı fiyatı daha yüksek olurken; dar alanlarda sunulan fiyat teklifleri çok daha düşüktür. 
Alanınızın net ölçüsünü almak için alanın en – boy ölçüsünü mezurayı sabitleyerek ölçebilirsiniz. Her alana uygun, istenen her boyutta üretilebilen fotoselli kapılar ile mekanınıza uygun seçeneklere kolayca ulaşabilirsiniz. 
Model: Seçtiğiniz modelin tasarımına harcanan zaman, ustalık ve işçilik de fiyatın belirlenmesinde rol oynar. Bütçeniz ve mekanınız için en uygun tasarıma sahip olan modeli seçerek fiyatı netleştirebilirsiniz. 
Firma: Hangi firmayı tercih ettiğiniz fiyatın belirlenmesini sağlar. Çok ucuz ve piyasanın çok altında ürün imal eden üreticiler kaliteli ve uzun ömürlü sistemler sunamazlar. Bu nedenle sektörde deneyimli, usta, model çeşidi çok olan ve yetkin firmaları tercih etmenizi öneririz. 

Bu dört faktörü netleştirerek net fotoselli cam kapı fiyatı bilgisine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bütçenize uygun fiyatlar sunan firmalar ile anlaşarak bütçenizi sarsmayan fiyatlar ile mekanınızın ihtiyacı olan kapı sistemi çözümlerine sahip olabilirsiniz. 

Fotoselli Kapı Ölçüleri

Fotoselli kapılar her ebatta üretilebilen kapı sistemleridir. Bu bakımdan kapı sisteminin uygulanacağı alanın büyüklüğü ya da küçüklüğü fark etmeksizin fotoselli kapılara sahip olabilirsiniz. Kapının ölçüsünün yanı sıra aynı zamanda taşıma kapasitesi de çok önemlidir. Taşıma kapasitesi sistemin tek kanat mı yoksa çift kanat mı olduğuna göre değişim göstermektedir. Sıklıkla 60 kg ve üzeri kanatlar tasarlanmaktadır. 

Burada kanadın tasarımında kullanılan camın tek – çift ya da temperli cam olmasına göre de ağırlık artıp azalabilir. Genel olarak en ideal en mesafesi 160 – 180 cm; en ideal yükseklik ölçüsü ise 210 – 220 cm civarı olarak bilinmektedir. En ölçüsü sabit kanallar vasıtası ile 320 – 360 cm’e kadar arttırılabilir. Özellikle fotoselli kapı ölçüsü bakımından yüksekliğin 2 metrenin altında olmaması estetik ve şık bir görünüm; alandan geçen kişilerin rahat geçebileceği konforlu bir mekan tasarımı için şarttır.

İhtiyacınız olan fotoselli kapı fiyatları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.