Döner kapı sistemlerinin en büyük faydası, insan yoğunluğunun fazla olduğu mekanlarda giriş- çıkışların pratik kullanımıyla, binanın girişini rahatlatmasıdır. Otomatik hızda aktif halde olan döner kapılar, düzenli bir biçimde mekâna girişi sağlar. Bunun yanında, kişinin bulunduğu mekanlara sıcak soğuk havanın dış alandan iç kısma girişini engellemek amacıyla döner kapı sistemlerinden yararlanılabilir.

Döner kapılar, dün geçtikçe kullanımı artmaktadır. Temel sebeplerinden biriside ısı tasarrufu, şıklık gibi giriş-çıkışların kolaylıkla sağlanması özelliklerinde yer almaktadır. Alışveriş merkezleri, adliye veya hastane gibi giriş-çıkışların sık kullanım sağlandığı mekanlarda, tercih edilmeye başlanmıştır. 

Tıbbi alanlarda da güvenliğin sağlanması için bu döner kapı sistemi sıkça kullanılmaktadır. Döner kapı sistemleri, herhangi bir acil durum söz konusuysa, her iki yöne de dönüşü engelleyen bir güvenlik koruma sistemi vardır. Bu kilit sistem adliye veya alışveriş merkezinde de güvenlik sağlanması açısından en önemli unsurlar arasında ye alır.

Döner Kapı Nasıl Çalışır?

Üzerinde döner kanatların yer aldığı, bu kanatlar sayesinde geçişler sırasında fayda tanıyan, ortamın sıcaklığını koruyan ve elektrik tasarrufu konusunda yardımcı kapı türleridir. Döner kapı sistemi, manuel ve otomatik seçenekleri olanları vardır. 

Tasarımlarında bulunan radarın çalıştırıldığı motor sistemi, kapının dönmesini, işlevini doğru bir şekilde yerine getirilmesine olanak tanır. Kişi veya obje kapının radar alanına girdiğinde, otomatik olarak dönmeye başlar. En sonunda bir tam tur dönerek kişinin geçmesini sağlar.

Geçiş sırasında, kapının kişi veya objeyi algılamasını sağlayan sensör bulunmaktadır. Bu sensörün kullanım şekliyle dönme işlemi gerçekleşir, kızıl ötesi ışınlarından oluşan perde mevcuttur, bu perdeye yaklaşan kişi veya obje ışın perdesini keserek, mekanizmanın hareketlenmesi için sinyal yollar.

Döner Kapı Avantajları

Döner kapı sistemi minimum seviyelerde elektrik harcamasını sağlar, her anlamda tasarrufludur. Özel tasarım ve kullanılan madde nedeniyle kir, su ve toz gibi etkenlerden zarar görmez. Kullanılan malzeme sebebiyle ısı koruma özelliği vardır, yine bu anlamda da tasarruflu bir kullanıma sahiptir.

Kişinin elinin arada kalmaması için koruma düzeneği mevcuttur, alışveriş merkezi gibi alanlarda, eller doluyken kolayca geçişin sağlanmasına yardımcıdır. Her türlü güvenlik sorununu çözecek şekilde tasarlanmıştır.

  • Büyük binaların ve insan yoğunluğunun olduğu alanlarda, geçiş trafiğinin sıkışmadan seri bir şekilde kalabalıklaşmasını önler.
  • Elit görünümü sayesinde, dekorasyona estetik görünüm sağlar.
  • Motor bölümü bakıma ihtiyaç duymadan, koruma sistemine ve oldukça sessiz çalışmasına olanak tanır.
  • Elektrik kesintisi durumu yaşansa bile manuel kullanımı sayesinde sıkıntı yaşanmaz.
  • Engelli vatandaşlar için pratik kullanımı sayesinde rahat ve konforlu bir geçiş imkânı tanır.
döner kapı sistemleri

Döner Kapı Özellikleri 

Döner kapılar, halk içinde otomatik kapı olarak da söylenmektedir. Kapının üst bölümüne konulan sensör sayesinde bu adı almıştır, ışığa karşı hassas direnç gösterdiğinden, ışığı insan gözüne benzeyen bir sistem ile algılama özelliğidir. Fotoselli döner kapılar da bu sistem sayesinde kişinin hareketini algılayarak, kapının tam tur dönmesini sağlar, bu sayede kişi rahatlıkla döner kapıdan geçerek iç bölüme ulaşır. 

Işık değişimlerine duyarlı olması hataya yer vermemesine neden olur. Otomatik döner kapılar tamamıyla mikroişlemci sayesinde kontrol edilir, sistem yerden 4 cm yükseklikte çalıştığı için zamanla etkili olan kir, su ve tozdan etkilenmez, elektrik kesilmesi durumunda manuel kullanım olanağı tanır. 

Özel alüminyum malzemeden üretilerek zarif ve estetik görünüm elde eder. Su geçirmez tavanı sayesinde hava koşullarına dayanıklıdır, kapının kanatları istenildiği zaman kapalı durumda bulunabilir.

Neden Döner Kapı Alınmalı?

Döner kapı sistemi sayesinde, binanın estetik görünümüne uyumlu tasarımı, kolay ve hızlı kullanımı nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. Ortamın ısısını koruyarak fazla enerji harcanmasına engel olur. Manuel ve otomatik modlarıyla, elektrik kesintisinde aksaklık yaşanmadan geçiş sağlanır. İki yana açılan kapılara kıyasla yüksek enerji tasarrufu sağladığı belirlenmiştir.

Dışarıdan oluşan gürültü, kötü koku ve ses kirliliğini diğer kapı çeşitlerine oranla minimum derecede önlemektedir. Kaliteli üretimi sayesinde uzun yıllar rahatlıkla kullanılabilmektedir. Döner kapı sistemleri, temas kullanılmadan geçiş sağlamasıyla, hijyen ortamının korunmasına olanak tanır. 

Özellikle cam malzemeden üretilmesi ile mekânın mimari görüntüsüne ve yapısına uyumlu olmakta, taşıma yapıldı durumlarda manuel kullanıma gerek kalmadan otomatik hareketi sayesinde efor harcanmadan giriş- çıkışlar gerçekleşir.

Döner Kapı Çeşitleri

Döner kapı çeşitlerinde, kullanılacak yerin koşullarına ve estetik görünümüne göre tasarlanabilir, bu sayede hem görünüm hem de kullanım şekli için en uygun döner kapı çeşidi seçilebilir. İstenilen renkte, paslanmaz çelik profili ve kaplamada, farklı cam ve renk seçenekleri gibi terci edilen şekilde ve özellikte dizayn edilebilir. 

Standart ölçüleri minimum 1800 mm olarak tasarlanabilir. Maksimum 3800 mm iç çapı arasında değişik ölçülerde istenilen şekilde tasarlanabilmektedir. Binanın giriş mesafesi ve büyüklüğü hesaplanarak takılacak kanat sayısı ve mesafe ayarlanır.

Standart modellerde 4 veya 4 kanatlı olmakla beraber istenen model ve renkte dizayn edilebilir. Kullanılan sensörlerin aksaması gibi bir durum söz konusu olursa takibe alınarak belirli aralılarda kontrol edilerek arızanın önüne geçilir ve onarım bakımı yapılır.

Döner kapılar kullanım şekline göre ve işlevselliklerine göre farklı olarak imal edilir. Bazı alanlarda izinsiz girişi haber veren geniş kapsamlı ve alarmlı döner kapı modelleri de üretilmektedir. Başka alanlarda ise tek geçiş imkânı sağlayan kapı çeşitleri de üretilebilmektedir. Vitrinli ve vitrinsiz tasarımı mevcuttur.

  • Manuel döner kapı sistemleri
  • Otomatik döner kapı sistemleri

Manuel Döner Kapı Sistemleri

Otomatik döner kapı sistemleri ile yapı bakımından aynı özelliklere sahip kapı modelidir. Kişinin istediği boyutlarda 3 veya 4 kapılı olarak üretilebilir, manuel döner kapı sistemleri, kapıların kanatları insan gücü ile itilerek açılmaktadır. Kontrolsüz kullanımlarda sıkışma yapabilir, kullanım zorluğu yaşanabilir.

İstenildiği taktirde manuel döner kapılar otomatik kapıya dönüştürülebilir. Otomatik döner sistemine neredeyse çok benzemektedir, otomatik döner kapıdaki malzemeler manuel otomatik döner kapılarda da vardır. Döner kapı kanatlarının alt, üst ve yan kenarlarının üzerine takılan at kılı fırçalar sayesinde cam, alüminyum çizilmeden kapının, çalışması esnasında istenmeyen toz, rüzgâr gibi faktörlerin içeriye girmesi engellenir.

Otomatik Döner Kapı Sistemleri

Otomatik döner kapı sistemleri, çıkış veya giriş yapmak isteyen kişiler kapıya yaklaştıklarında sensör sisteminin algılaması sayesinde döner kapılar hareket ederek bir tam tur döner ve geçiş için imkân tanır. Otomatik döner kapıların sensörleri, hassaslık derecesi ayarlanabilir. Bu sistem manuel döner kapılara göre elektrik harcamaktadır. 

Hem manuel hem de elektrikli kullanılabilir, elektrik kesintisi yaşandığında elle manuel olarak itilerek geçiş sağlanabilir. Otomatik döner kapılar, geçiş esnasında kişisel hataların yaşanmasından kaynaklanabilecek tehlikeleri önlemek için güvenlik sensörleri ile donatılır. Değişen durumlara göre güvenliğin artışı yapılabilir.

Döner kapı sistemleri içerisinde bulunan otomatik döner kapı sistemi, isteğe göre 3 veya 4 kanatlı üretilebilir. En az 1600 en fazla 3800 milimetre iç çaplara sahip kapılar üretilebilir. Tercih edilen ölçü ve özellikler durumunda göre, pasif veya aktif dikey emniyet lastiklerinden, topuk emniyet lastiği isteğe göre dikey ve yatay emniyet ışınları ile sensörleri donatılmaktadır. 

Döner kapı sistemleri fiyatları hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Leave a comment