Otomatik Kepenk

Otomatik kepenk sistemleri kullanımı kolay ve güvenlidir. İnsanlar sahip oldukları mallara zarar gelmesini istemedikleri için güvenlik önlemleri, adı verilen sistemler kullanırlar. Kepenk sistemleri de teknoloji ile paralel bir şekilde zamanla gelişmiştir. Teknolojinin insana sunduğu son hizmetlerden biri de, sistemin sağladığı faydalardır. Aynı zamanda, dükkânlar (kuyumcular, bankalar,  restoranlar, esnaflar), fabrikalar, elektronik ürün tedarikçileri vb. güvenlik önlemi olarak kepenk sistemleri tercih etmektedirler. 

Fotoselli kapı

Teknolojinin gelişmesi sayesinde ülkemizde de sık kullanılmaya başlanan otomatik kepenk sistemleri güvenilir, şık ve konforlu alanlara sahip olmanızı sağlar. Hem kapı hem pencere hem de garaj gibi alanlarda kullanılabilen bu sistemler ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt bulacağınız bir içerik hazırladık.

Genellikle iş yerlerinde kullanılan bir model olarak karşımıza çıkan  kepenkler alanları kapatmayı sağlayan, dekoratif bir görünüm ve güvenlik sağlayan otomasyon sistemleridir. Yüzyıllardır kullanılan  kepenkler eski yüzyıllarda tahta, sac ya da demi malzemelerden üretilen kapaklar olarak kullanılıyordu. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte daha farklı materyallerden de hazırlanabilen kepenkler, günümüzde çok daha kolay açılıp kapatılabilen sistemler olarak karşımıza çıkmaktadır. Fiziksel bir efor sarf etmeden açıp kapatabileceğiniz otomatik kepenk sistemi herhangi bir fiziksel darbe ve zarar görme riski olmadan kullanılabilen sistemlerdir. Bu özelliği ile kaza olma ihtimalini ortadan kaldırır; bu teknolojisi ile eski kepenklere kıyasla çok daha kullanışlı ve pratik sistemlerdir. 

Duvara monte edilen düğme ya da şalter veya uzaktan kumanda sistemi ile kolayca kontrol edilebilen kepenkler kolayca kullanabileceğiniz kepenklerdir. Farklı tasarım ve renk seçenekleri ile her mekana uyum sağlar ve mekanların mimari duruşunu güçlendirir. Galvaniz, çelik ve alüminyum hammaddeleri ile üretilen kepenk sistemleri şık ve uzun ömürlü sistemlerdir. Her ebattaki alana uygulanabilen kepenk sistemleri uzun ömürlü ve üst seviyede güvenlik sağlayan kepenklerdir. 

Her mekana ve alana uygulanabilen otomatik kepenk modelleri bahçe, büyük alan, kapı, bariyer, pencere gibi pek çok farklı alanda kullanılabilir. Kargo firmaları, mağazalar, depo alanlar, kapalı otoparklar, eczaneler, şahsi garajlar, kişisel konutlar, bijuteriler gibi pek çok farklı mekan tarafından tercih edilmektedir. Özellikle ticaretle uğraşan ve vitrinini korumak isteyen kişiler için ideal ürünler olan kepenkler, dikey açılma sistemine sahiptir. Böylelikle oldukça hızlı ve rahat bir şekilde kullanabileceğiniz ürünlerdir. 

Otomatik Kepenk Sistemleri

Otomatik Kepenk Modelleri

Otomatik kepenkler pek çok farklı model seçeneği ile sizlere sunulmaktadır. Bu sayede mekanlarınız için en ideal görünüme sahip olan kepenk modeline kolayca sahip olmanız sağlanır. Genel olarak 4 farklı materyalden üretilen kepenkler arasından görsellik ve ihtiyaçlarınıza göre sizin için en uygun olan modele kolayca ulaşabilirsiniz.

İşte 4 farklı kepenk modeli ve özellikleri:

 • Alüminyum Otomatik Kepenk

Kolay ve rahat kullanım sağlayan alüminyum otomatik kepenkler görselliği oldukça şık olan modellerdir. Garaj, otopark ya da depolarda sıkça kullanılan bu modeller hem iklim koşullarına hem de dış etkenlere karşı oldukça dayanıklı modellerdir. Çelik kepenklere göre daha ekonomik olduğu için sıklıkla tercih edilen bir otomatik kepenk türü olarak karşımıza çıkmaktadır.

 • Çelik Otomatik Kepenk

Mekanlarında daha yüksek güvenliğe ihtiyaç duyan alanlarda tercih edilen modellerdir. Özellikle kuyumcu, elektronik cihaz satan mekanlarda sıkça tercih edilmektedir. Alüminyuma göre çok daha sert bir yapıya sahip olduğundan daha yüksek dayanıklılık ve mukavemete sahip olan ürünlerdir. Ancak daha pahalı olduğundan genelde büyük ya da yüksek kazançlı işletmeler tarafından tercih edilmektedir. 

 • Ahşap Otomatik Kepenk

Eski modellerden olan ahşap otomatik kepenk mekanizması sıklıkla görsellik amacıyla kullanılan otomatik kepenk modelleridir. Özellikle ahşap yapılarda sık kullanılan bu otomatik kepenk modelleriyle şık ve görselliği yüksek mekanlara sahip olunmaktadır. Ancak ahşap daha kısa sürede deforme olma riskine sahip olduğu için çelik ve alüminyum kadar sık tercih edilmeyen modellerdir. 

 • Galvaniz Otomatik Kepenk

Kepenk sistemlerinin daha uzun ömürlü olmasını sağlayan ve paslanmasını önleyen galvanizli çelik sistemi hem şık hem de konforlu alanlar yaratmak isteyenlere göredir. Eğer bir kepenk sistemi kurmak istiyor ancak hem dayanıklılık hem de uzun ömür özelliklerine sahip olmasını istiyorsanız; galvanizli otomatik kepenk modellerine bir göz atmanızı öneririz.

Mekanınızın ihtiyaçlarına, görsellik ve dekorasyon seçeneklerine ve mekanınızın dış etkenlerine göre en uygun seçimi yapmak için modelleri detaylıca incelemenizi öneririz. Böylelikle hem görünüm hem de kullanım bakımından ideal modele kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Otomatik Kepenk Sistemleri

Otomatik Kepenk Avantajları

Otomatik kepenk sistemleri kullanıcılarına pek çok avantaj sunmaktadır. Bu avantajlardan kısaca bahsetmemiz gerekirse: 

Oldukça şık ve dekoratif kepenk sistemleridir. Bu özellikleri sayesinde ortamların dekoratif, şık ve güzel görünmesini sağlar. 
En önemli avantajı hızlı ve pratik kullanım olan kepenk avantajı ile tek bir tuşla ya da kumanda ile birkaç saniye içinde açıp kapatabileceğiniz sistemlere kavuşursunuz.
Ev eşyalarını, mobilyaları, elektronik cihazları güneşin zararlı etkilerine karşı korur. Bu özelliği ile özellikle bunların satışını yapan mağazadaki ürünlerin satışa kadar sorunsuzca muhafaza edilmesine yardımcı olur. 
Olumsuz hava koşullarına karşı korunaklı alanlar yaratan kepenkler bu sayede yağmur, kar, dolu ve rüzgara karşı koruma sağlar. 
Mimari çizginizi bozmadan mekanlarınıza uygulayabileceğiniz kepenk sistemleri bu özelliği ile mekanınızın dekorasyonuna estetik ve lüks bir görünüm kazandırır.
Her ebatta hazırlanabilen kepenk sistemleri mekanınızın büyük ya da küçük olması fark etmeksizin istediğiniz korumayı ve dekorasyonu sağlayan ürünlerdir. 
Ortamdaki sıcaklığı muhafaza etmeyi sağlayan kepenk sistemleri bu özelliği ile ısı izolasyonu sağlamada sizlere yardımcı olmaktadır. 
Yakıt ve elektrik tasarrufu sağlayan kepenkler, faturalarınızı ciddi anlamda azaltarak alanlarınızın güvenliğini sağlar. 
Sessiz ve hızlı kullanımı ile gürültü yaratmadan kullanım imkanı sunar. Bu sayede muhitinizdeki insanları ve işletmeleri rahatsız etmeden kepenk sistemini kullanabilirsiniz.
Temizliği de son derecede basit olduğundan birkaç dakika içinde tamamen steril hale getirebileceğiniz ürünlerdir.
Dışarıdan toz girmesini engelleyerek mekanlarınızı daha temiz tutmanızı sağlar. 

Otomatik Kepenk Sistemleri

Otomatik Kepenk Çeşitleri

Otomatik kepenk sistemlerinin imalatında demir, çelik, alüminyum ve ızgara gibi materyaller kullanılmaktadır. Kullanılan ızgaralar boş ya da poliüretan dolgusu ile güçlendirilebilen kepenklerdir. Hem materyal hem de model tasarımında pek çok farklı seçeneğe sahip olan  kepenk modeli sistemlerini listelememiz gerekirse:

Çalışma Mekanizması Bakımından Otomatik Kepenk Çeşitleri

Öncelikle otomatik kepenklerin çalışma mekanizmasına kısaca değinelim. Otomatik kepenkler kendinden kanallı, sıra sıra dizili olan ve bu kanal sistemlerine oturmuş lamel sistemlerinden oluşur. Bu sayede birbirlerine geçmiş olan lamelleri tutan kanallar kepenk açılıp kapanırken hareket etmektedir. Kepengin açılıp kapatılması sırasında lameller güç kaynağının sağladığı enerjiyle lameller sarma şasesine sarılır. Bu sarma işlemi sırasında mümkün olduğunda az boşluk bırakılır ve lameller birbirlerine zarar vermeyecek şekilde birbirleri üzerine sarılır. kepenk çalışma işleminde hem lameller çizilmez hem de kepenkler kızak sistemlerinde sorunsuz bir şekilde hareket eder. 

Çalışma mekanizması bakımından otomatik kepenkler iki farklı sistem ile çalışmaktadır:

 • Motorlu Otomatik Kepenkler

Bu otomatik kepenler, motordan güç alarak çalışan kepenk sistemleridir. Elektrikli kepenklere oldukça benzeyen bu kepenk sisteminin çalışma mekanizması farklıdır. Motor sistemlerinin çalışma gücü ve kapasitesi kepenk fiyatlarının belirlenmesinde büyük rol oynamaktadır. Mekanınızın güvenliğini sağlayan motorlu kepenklerin motorlarının gücü kepengin ağırlığına göre belirlenmektedir. 

Motor sisteminin seçimi çok önemlidir. Eğer büyük ölçekli bir kepenk için zayıf güçlü bir motor tercih edilirse bu durumda taşıma kapasitesi aşılacaktır. Bunun sonucunda ise aşırı yüklenen motor yanabilir. Bu nedenle büyük ölçekli kepenklerde tüp motorunun kuvvetinin de büyük olması şarttır. 

Kullanıcılarına motorlu kepenk sistemleri pek çok avantaj sunmaktadır. Bu avantajlara kısaca değinmemiz gerekirse:

 • Hiçbir fiziksel güç gerektirmeden açılıp kapatılabilen bir kepenk çeşididir. İş kazalarının önüne geçmeyi sağlayan motorlu kepenkler bu özelliği ile kullanıcıları yormadan, bir kumanda ile açıp kapatılabilen kepenklerdir. Kullanıcılara büyük kolaylık sağlar. 
 • Tüm hava koşullarına dayanıklı olan kepenk modelleridir.
 • Kir tutmayan, çabuk temizlenen ve paslanmayan kepenklerdir. 
 • Otomatik olarak ayarlayabileceğiniz kepenklerdir. 
 • Elektrikli Otomatik Kepenkler

Motorlu sistemlerden farklı olarak kepenk sisteminin çalışması için gerekli olan enerji elektrik kaynağından elde edilmektedir. Düğme ya da şalter aracılığı ile kullanılır. Bu sistemlerin çalışması için kepengin prize takılması gerekir. Kepenk sisteminin yanına açılacak bir priz girişi ile kepenk sistemi kolaylıkla kullanılmaktadır. Elektrik bağlantısı olduğu sürece elektrikli kepenk modelinin oldukça pratik bir şekilde kullanılan kepenk sistemi olduğunu söyleyebiliriz. 

Otomatik Kepenk Sistemleri

Kullanım Alanlar Bakımından Otomatik Kepenk Çeşitleri

Kepenkler pek çok farklı yer ve mekanda kullanılmaktadır. Mekanların özel ihtiyaçlarına göre imal edilen kepenk sistemleri bu sayede pencere, garaj ve kapı gibi alanlarda ideal güvenlik ve dekoratif görünüm sağlamaktadır. Kullanıldıkları yerler bakımından otomatik kepenkler üç çeşide ayrılmaktadır. Bu çeşitler şu şekildedir:

 • Otomatik Kepenk Kapı Çeşitleri

Kepenklerin en sık kullanıldığı alanlardan birisi kapılardır. Özellikle iş yeri girişlerinde ve mağazalarda tercih edilen otomatik kepenkler bireysel olarak evlerde de kullanılan kepenk çeşitleridir. Özellikle batıdaki evlerde sık kullanılan kepenkler ülkemizde de artık sıkça kullanılan bir kepenk çeşidi olarak karşımıza çıkar. Şalter, düğme ya da uzaktan kumanda ile kolayca kontrol edilebilen kepenk çeşitleri aynı zamanda manuel olarak da kullanılabilmektedir. 

Otomatik kepenk kapılar kullanıcılara pek çok avantaj sunmaktadır. Bu avantajlar arasında:

 • Hızlı ve pratik kullanımı ile giriş çıkışın kolayca sağlanması
 • Güvenli alanlar yaratarak alanlarınızı yabancılara karşı koruması
 • Alanlarınızın ısı ve ses izolasyonunu sağlaması
 • Şık ve estetik görünümü ile mekana bambaşka bir görünüm kazandırması gibi avantajlar yer almaktadır. 
 • Otomatik Kepenk Garaj Çeşitleri

Kepenk sistemlerinin en sık kullanıldığı alandır. Bu sistemden:

 • Evin garaj alanlarında
 • Otoparkların girişlerinde
 • Mağazaların garaj bölgelerinde
 • Depolarda
 • Resmi kurumların araç parklarında yararlanılır. 

Garaj sistemlerinin pratik bir şekilde kullanılabilmesi için sıklıkla fotosellere başvurulmaktadır. Bu sayede mekana giriş ya da çıkış yapan araçlar kapıya yaklaştığında kapı otomatik olarak açılıp kapanmaktadır. Bu sayede otomatik kepenk garaj sistemleri hızlı ve pratik kullanım sağlamaktadır. Araçların güvenliğini ve bölgeye yabancı kişilerin girmesini engelleyen yapısı ile bu kepenk sistemleri güvenliğinizi ciddi anlamda arttırmaktadır. Özellikle müşteri ve ziyaretçilerinin güvenliğini çok önemseyen kurum ve işletmeler bu sistemlerden sıkça yararlanmaktadır. Ülkemizde çok sık olmasa da, yurtdışında pek çok kişi de evinin garajı için kepenk sistemlerini tercih etmektedir. 

 • Otomatik Kepenk Pencere Çeşitleri

Pencerelerde de sık kullanılan kepenkler uzaktan kumanda, şalter ya da düğme yardımıyla kolaylıkla kontrol edilmektedir. Kolayca açılıp kapatılabilen kepenkler ile evler öğlen güneşinin zararlı ışınlarından korunur. Aynı zamanda evin içindeki bitki ve ev hayvanlarının da korunması ve ideal miktarda ışık alması sağlanır. Özellikle belirli saat aralıklarında otomatik olarak açılıp kapanabilecek şekilde ayarlanabilen sistemler yaşam alanının konforunu ciddi anlamda arttıracaktır. Perde kullanmanıza gerek kalmaksızın mekanınızın dışardan görünmesini engelleyen otomatik kepenk pencere çeşitleri ile alanınızın mahremiyetini kolaylıkla sağlayabilirsiniz. 

Kısacası otomatik kepenkler hem güç kaynaklarına hem de kullanıldıkları alanlara göre farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Kepenk sistemi üreticisi bir firma ile iletişime geçtiğinizde mekanınızın özelliklerine ve isteklerinize göre sizin için en ideal olan kepenk çeşidi hakkında sizi bilgilendirecektir. Bu sayede hem ev hem de işyerlerinizin ihtiyaçlarına özel olarak üretilen kepenk sistemleri ile mekanınızı hem koruyabilir hem de görselliğine görsellik katabilirsiniz. 

Otomatik Kepenk Kapı Modelleri

Otomatik kepenkler kapılar için de kullanılabilen kepenk sistemleridir. Hem insanların hem de otomobillerin bir alana kolayca giriş çıkış yapmasını sağlayan kepenkler sağlıklı bir kontrol sistemi sağlar. Motor ve sensör sistemi ile giriş çıkışı algılayabilen kepenk kapı sistemleri pek çok farklı model ve varyasyon ile imalatı gerçekleştirilen ürünlerdir. İhtiyacınıza göre özelleştirilmiş fonksiyonları ile pek çok farklı kullanım amacına hizmet eden kepenk kapılar pek çok farklı modelle üretilmektedir. Bu modellerden bahsetmemiz gerekirse:

Elektrikli Otomatik Kepenk Kapı: Bu modeller elektrik prizine bağlı bir şekilde açılıp kapanan modellerdir. 
Motorlu Otomatik Kepenk Kapı: Güç motoru aracılığıyla çalışan kepenk sistemi ile kepenklerin açılıp kapanması sağlanmaktadır. 
Materyal Bakımından Kepenk Kapı Modelleri: Kepenk kapılar çelik, alüminyum ya da galvanizden üretilebilmektedir. 

Hem materyal hem de güç kaynağı bakımından mekanlarınız için en uygun olan kepenk modellerini seçebilirsiniz. Böylelikle hem görünüm hem estetik hem de kullanım amacınıza en uygun kepenk modellerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

Otomatik Kepenk Kapı Fiyatları

Genel olarak otomatik kepenk kapı fiyatları pek çok faktöre bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu nedenle bu faktörlerin netleştirilmesi net otomatik kepenk fiyatlarına ulaşılması bakımından çok önemlidir. 

Bu faktörleri aşağıdaki gibi ele alabiliriz: 

Mekan Büyüklüğü: Kepenk sisteminin uygulanacağı alanın büyüklüğü kepenk sisteminin fiyatına doğrudan etki eder. Bunun temel nedeni alanın büyüklüğüne göre kullanılacak materyalin artması ve mekanizma sisteminin ayarlanmasının değişmesidir. Örneğin, küçük alanlarda daha basit mekanizmalar ve küçük kepenk kapılar ile mekanın korunması sağlanır. Ancak daha büyük alanlarda mekanizma sisteminin kepengi taşıması için daha kompleks ve güçlü mekanizmalar kullanılır ve daha fazla materyal kullanılır. 
Materyal: Daha önce de paylaştığımız gibi alüminyum, ahşap, galvaniz ve çelik otomatik kepenk materyalleri arasından seçim yaparak kepenk fiyatını netleştirebilirsiniz. Bu materyaller arasından seçim yaparken mekanınızda nasıl bir görünüm ve ne derecede güvenlik ihtiyacı duyduğunuzu göz önünde bulundurmanız gerekir. 
Çeşit: Otomatik kepengi nasıl bir alanda ve hangi güç kaynağına bağlı olarak kullanacağınız da fiyatın belirlenmesinde rol oynamaktadır. Bu nedenle kepenk modelinize karar verirken elektrikli mi yoksa motorlu mu otomatik kepenk mi istediğinize karar vermelisiniz. Ayrıca kepengin kullanılacağı alanın pencere, kapı ve garaj seçenekleri arasından hangisi olduğunu da otomatik kepenk üreticisi firmaya iletmelisiniz. Bu alanlar dışında otomatik kepenk sistemine ihtiyacınız olan bir alan varsa bunu da kepenk üreticisi ile mutlaka konuşmalısınız. 
Firma: Her firma birbirinden farklı fiyatlar karşılığında kepenk üretimi gerçekleştirir. Bu nedenle hangi firmanın hizmetinden yararlanacağınız da kepengin fiyatının belirlenmesinde rol oynamaktadır. Piyasanın çok altında fiyat karşılığında kepenk üreten firmalar, kalitesiz mekanizma ve materyal kullanabilir. Bu nedenle her zaman deneyimli, usta ve müşteri memnuniyeti yüksek otomatik kepenk üreticilerinin hizmetinden yararlanmanızı öneririz. Ancak bu şekilde kaliteli, uzun ömürlü ve şık kepenk sistemlerine sahip olabilirsiniz. 

Bu dört faktörü göz önünde bulundurarak otomatik kepenk kapı fiyatı belirleyebilirsiniz. Hem bütçenize hem de mekanınıza uygun kepenk kapılara sahip olabilirsiniz. Böylelikle alanlarınızın korunmasını ve estetik görünümünün perçinlenmesini sağlayabilirsiniz. 

Firmamızın üretimdeki kalite standartlarının yanı sıra montaj ve bakım hizmetlerinde de siz değerli müşterilerimize garantisi bulunmaktadır. Alanında uzman üretim ve saha personellerimiz, yeni nesil ve tam donanımlı servis araçlarımız, sizlerle ilgilenmektir. Özel eğitim almış çağrı merkezimiz, yılların deneyimi ve birinci sınıf kepenk sistemlerimizle evlerinize, yazlığınıza, iş yerlerinize ve ihtiyaç duyduğunuz tüm alanlara otomatik kepenk sistemlerimizi taşımakta, müşterilerimize bu anlamda sınırsız bir hizmet anlayışı göstermekteyiz.