Seksiyonel kapı, kullanım avantajları açısından birçok özelliği vardır. Poliüretan dolgulu panel malzemeden üretildiğinden dolayı ısı izolasyonu sağlar. Rüzgâr izolasyonunu çok iyi sağlar, bu sayede iç mekâna yüksek rüzgâr girişi engellenir. Sistem kızaklar üzerinde rulmanlı tekerlek ile çalıştığında, sürtünme oranını azaltır, bu sayede daha uzun ömürlü kullanımı sunar. 

Seksiyonel kapı, Panel parçaları bölümler halinde olduğu için hasar gören kısımların değiştirilmesi daha kolay olur. Bakımı kolay ve maliyeti düşüktür. Düzenli bakım yapıldığında kullanım ömrü uzatılmış olur. İstenilen renklerde dayanıklı akrilik boyalarla, mekânın görünümüne uyum sağlar. Yedek parçalar kolaylıkla temin edilir. Güvenlik konusunda otomatik kapı grubu içerisin çoğunlukla başarılı olandır.

Seksiyonel Kapı

Seksiyonel kapı, hareketli kısım ağırlığını torsiyon yaylar ile dengelendiği, şafttan tahrikli seksiyonel kapı motoru ya da çekme tip seksiyonel kapı motoru ile hareketine sağlandığı bir sistemdir. Çalışma şekli olarak neredeyse tüm markalarda aynı sistemde çalışır. 

Şaft grubunda yer alan tambur malzemesine sarılan çelik halat panellerin en altına takılan halatlarda kopma emniyet sistemi içerisine bağlanır. Hareketli kısım ağırlığı bu ürünler ile beraber taşınır. Kapının yükü şaft grubu tarafından taşınır. Şaft grubunda bulunan malzemeler şu şekilde sıralanır,

  • Seksiyonel kapı motoru
  • Seksiyonel kapı yay kırılım emniyeti
  • Seksiyonel kapı tamburu
  • Şaft grubunu taşıyan rulmanlı mesnetler
  • Seksiyonel kapı torsiyon yayı 

Seksiyonel Kapı Çeşitleri

Seksiyonel kapı çeşitleri, çalışma prensibi olarak, tüm seksiyonel kapı modellerinde aynı olsa da kendi aralarında özellik bakımından gruplara ayrılmaktadır. Endüstriyel kapı, garaj kapısı, Fullvision kapı çeşitleri olarak üç gruba ayrılır. Bu çeşitler arasında farklar çok büyük değildir. Fullvision kapı modellerinde paneller, alüminyum doğrama ile tasarlanır. İçerisinde cam olarak plexglass tercih edilir. 

Garaj kapılarında ise kullanılan torsiyon yayları daha ufak boyuttadır. Ray kalınlıkları, endüstriyel kapıya göre daha ince üretilir. Tercih edilen motor şafttan tahrikli değil tavan raylı çekme tip motordur. Endüstriyel kapı modellerinde kullanılan torsiyon yay sistemi daha büyüktür. Ray kalınlıkları diğer garaj kapısına göre daha kalın bir yapıdadır.

Seksiyonel Kapı Kullanım Alanları

Seksiyonel kapı kullanım alanları, kapı giriş çıkışlarının denetimi yapılması gereken tüm sektörlerde kullanılabilir. İstenilen ölçülerde seksiyonel kapı, diğer adıyla endüstriyel kapı üretilebilir olması, kullanım avantajlarından sadece birisidir. 

Seksiyonel kapı, özellikle mal kabul yapılan alanlarda tercih edilir. Galeriler, garajlar, atölyeler, imalathaneler, lojistik firmaların depo alanları ve giriş çıkış trafiğinin yoğun olarak yapıldığı depo alanlarında büyük kolaylık tanır.  Bir diğer kullanımı ise desteklenen yapısı ve otomatik komut uygulamaları imkânı sayesinde yukarıya doğru açılması, kullanım alanlarına tasarruf sağlar.

Seksiyonel kapı kullanım alanları içerisinde ısıyı ve sesi koruduğu gibi dışarıdan gelecek olumsuz iklim koşulları ve yüksek sesin olumsuzluklarını da önlemesi sebebi ile soğuk hava depolarında da kullanılmaktadır.

Seksiyonel Kapı Fiyatları

Seksiyonel kapı fiyatları, garaj açıklığını dikdörtgen, oluklu, segmental veya norman kemeri olması fark etmeksizin her alana uyum sağlar. Bir diğer büyük avantajı da seksiyonel kapıların standart ölçülerde yapılmasıdır. İhtiyaç hainde modernize ermenin kolaylık sunmasıdır. 

Seksiyonel kapı modelleri garaj kapıları, diğer birçok garaj kapısı modeline göre boyutlandırmada çok daha fazla genel güvenlik, esnek ve pratik özellik sunar. Neredeyse her şekle göre garaj açıklığına monte edilebilir. Neredeyse her zaman çelik sabitleme ile alt çerçeve sistemindeki entegre sert kauçuk hava lastik malzemesiyle beraber mükemmel bir sızdırmazlık sağlar. Seksiyonel kapı fiyatları kullanılacak alana ve boyutuna göre değişkenlik gösterir.

Leave a comment