Sensörlü kapı, diğer adıyla fotoselli kapılar, ısı ve harekete karşı duyarlı özelliğiyle beraber, otomatik olarak kendiliğinden açılıp kapanan kapı sistemleridir. Pratik kullanımı sayesinde, sıklıkla kamusal alanlarda veya alışveriş merkezi gibi kalabalık ortamlar için oldukça kullanışlıdır. Kalabalık ortamlarda herhangi bit insan gücü kullanılmadan kolayca geçiş imkânı sunar.

Yaya kullanımı için fazlasıyla yarar sağlar. Mevcut şirketlerde otomatik kapı sistemi sıklıkla kullanılır. Sensörlü kapılar, kullanıldığı ortamlarda daha lüks bir görüntü sağlar. Endüstriyel kullanım açısından da otomatik kapı sistemleri, kullanım açısından önemli ölçüde faydası büyüktür. Kapılarda dikkat edilen en önemli unsurlardan birisi, güvenliktir. Sensörlü kapı sistemleri sadece trafik sıkışıklığını azaltmakla beraber, aynı zamanda çalışanların ağır nesneleri taşıma işlemi sırasında yaralanma durumlarının yaşanmamasını sağlar.

Sensörlü Kapı Nedir?

Sensörlü kapı, diğer adıyla fotoselli kapı sistemleri, günümüzde neredeyse her sektörde kullanılmaktadır. Otomatik kayar kapı olarak da bilinen bu sistemler, genellikle kadminyum sülfit maddesinden üretilmektedir. Maruz kalınan ışık yoğunluğuna göre direnç değerleri değişmektedir. Direnç değerleri ise bu sensör sisteminde yer alan fotodirenç özelliğiyle, insan gözüne benzemektedir.

Sensörlü kapı, kullanımı zahmetsizdir ve kolay olan fotoselli kapı sistemleri, estetik olmaları kullanılacak alanın dekorasyonuna uyum sağlar. İşletme yönünden imajın sürekli olarak yeni ve dikkat çekici olmasını sağlamak için sensörlü kapı sistemleri kullanılmaktadır. Özellikle girişlerin ve çıkışların yoğun olduğu alanlarda opsiyonel ve sessiz çalışma avantajıyla, sıklıkla tercih edilir. 

sensörlü kapı

Sensörlü Kapı Çeşitleri

Sensörlü kapı çeşitleri, kullanılacak alana göre farklılık gösterir. Kullanım şekline ve yapılan malzeme özelliklerine göre sınıflandırılır. Sensörlü kapı çeşitleri arasında en sık tercih edilen cam malzemeyle üretilen normal şekilli fotoselli kapılardır. 

Duvara veya camın üzerinden geçerek açılabilen, iki veya tek yönlü kapı sistemidir. Sıklıkla sık görüntüsü itibariyle kullanılan dairesel şekilli fotoselli kapılar, eğimli silindir biçiminde durmaktadır. Genel görünüşünden olayı bu ismi almıştır. Teleskopik kapılar, iki kolu tek tarafa döndürülerek hareket ettirilen kapı sistemleridir. Genellikle ofis, plaza ve benzin istasyonlarında kullanılır.    Sensörlü kapı çeşitleri şunlardır,

 • Normal şekilli fotoselli kapı
 • Dairesel şekilli fotoselli kapı 
 • Fotoselli teleskopik kapı
 • Fotoselli ameliyathane kapı
 • Fotoselli akordeon kapı 
 • Kullanılan alana göre fotoselli kapılar

Sensörlü Kapı Modelleri

Sensörlü kapı modelleri, kullanım amacına göre değişkenlik göstermektedir. Hastane, bakım evi, marketler, sağlık ocağı, otomatik garaj kapısı sistemleri, havalimanları, alışveriş merkezleri ve fabrikalarda pek çok örneği verilmektedir. Otomatik çelik fotoselli kapı sistemleri, ihtiyacına göre en ve boya göre değiştirilmektedir. Sensörlü kapı modelleri şunlardır,

 • Çift kanatlı fotoselli kapılar
 • Fotoselli hastane kapılar
 • Tek kanatlı fotoselli kapı
 • Çift kanatlı fotoselli kapı 
 • Hava perdeli fotoselli kapı 

Birçok farklı tasarımda ve renkte olan modelleri, montaj işlemleri birkaç saat içinde yapılır. Sessiz çalışma güneş ışığından faydalanma sağlanır. Sensörlü kapı sistemleri, açılma ve kapanma hızı, aynı zamanda kapanma ve açılma frenin, açılma süre ayarının parametreler trimpotlar ile beraber düzenlenebilir. 

Sensörlü Kapı Fiyatları

Sensörlü kapı fiyatları, fotoselli kapı sistemlerinin takılacağı bölgede ölçüleri belirterek fiyatlar hakkında bilgi alınabilir. Veya teknik çalışanlar tarafından yapılacak alanın ölçülerini ölçerek fiyat belirlenebilir. Otomatik kapı sisteminin sürekliliği ve verimliliği çok önemlidir. Kilit ve menteşe gibi sistemleri yeniden yapılandırılır. 

Sessiz, ısı ve ses yalıtımında ağlamakta olan duyarlı sistemler arasında yer almaktadır. Yedek parçalar ve onarımlar için yetkililer tarafından yapılır. Montaj işlemleri alanında uzman kişiler tarafından birkaç saat içerisinde gerçekleşmektedir. Sızdırmazlık seviyeleri ürün çokluğu baz alınarak farklılık gösterebilir.

Leave a comment